ОБИЉЕЖЕНА КРСНА СЛАВА И ГОДИШЊИЦА ФОРМИРАЊА ТРЕЋЕ МАЈЕВИЧКЕ БРИГАДЕ

Борачка организација Лопаре обиљежила је данас крсну славу Митровдан и 27 година од оснивања Треће мајевичке бригада Војске Републике Српске /ВРС/ одавањем почасти за 242 погинула борца из овог краја. Први командант бригаде генерал Момир Зец рекао је на свечаности да је ова јединица била главни носилац борбених дејстава на подручјуу Мајевице и да је успјела да сачува српски народ и брањени простор. “Борци и народ били су одлучни у својој борби која им је донијела слободу и мир. Ожиљке из те борбе носимо сви, посебно они чији су синови, браћа и очеви уткали своје животе у темеље Републике Српске и то треба да нам буде опомена, да никада не заборавимо”, поручио је генерал Зец. Он је подсјетио да је бригада имала 242 погинула борца и више од 800 рањених, те да је за ратне заслуге одликована Орденом Немањића. Генерал Момир Зец овогодишњи је добитник највећег општинског признања – Повеље општине Лопаре, за допринос у стварању Републике Српске. Славу борцима честитао је и начелник општине Лопаре Радо Савић, истакавши да локална заједница даје пуну подршку борачкој популацији. “Поносни смо на нашу Трећу мајевичку бригаду која је дала огроман допринос стварању Републике Српске и опстанку српског народа на овим просторима, а слава је прилика да се присјетимо погинулих мајевичких јунака из одбрамбено-отаџбинског рата и да их никада не заборавимо”, рекао је Савић. Предсједник Борачке организације Лопаре Ристо Радић рекао је новинарима да је положај борачке популације у овој опшитини добар и да локална власт, у складу са могућностима, подржава најосјетљивију категорију друштва. Крсна слава Борачке организације Свети великомученик Димитрије – Митровдан обиљежена је служењем литургије и ломљењем славског колача у Храму Покрова Пресвете Богородице, те служењем парастоса и полагањем цвијећа испред спомен-обиљежја у Лопарама.