Nov 27

Парастос у Пукишу

У Пукишу је 24. новембра 2017. године обиљежена је преслава храма и одржан је парастос мјештанима Пукиша страдалим у Другом свјетском рату и свим жртвама Другог свјетског и одбрамбено-отаџбинског рата. Споменик за пострадале мјештане Пукиша у Другом свјетском рату налази се одмах поред споменика подигнутог за 104 мучки убијена цивила – мјештана села Миросавци који су убијени 26. новембра 1941. године од стране усташа. Осим споменика мучки пострадалим Миросавчанима, споменика за страдале Пукишане Другог свјетског рата и споменика за одбрамбено отаџбински рат, прије пар година изграђена је и спомен – црква посвећена Светом Сисоју као спомен на 104 мучки убијена цивила међу којим је било и доста дјеце и од годину дана и стараца у којој се налази и фреска са 104 лика настрадалих мјешатана Миросаваца. Протојереј – ставрофор Славко Максимовић је један од иницијатора и најзаслужнији за изградњу и спомен – цркве, а и обиљежавања овог мјеста страдања цивилног становништва у Другом свјетском рату. Парастосу поред начелника општине Лопаре, преставника борачке организације, мјештана присуствовало и око 100 ученика завршних разреда ОШ „Свети Сава“ Лопаре.